Track & Field

VARSITY SCHEDULE


Varsity

First row: Lily Myers (Sacred Heart), Samantha Schafer (St. Vincent), Destinee Maringa (St. Mary), Oliva Mathis (Emmanuel Christian), Aislynn McVicker (St. Francis de Sales), Kya Epps (St. Joseph), Oliva Kindbom (St. Sebastian), Olivia Smith (Our Lady of the Elms), Maggie Myers (Our Lady of the Elms), Sophie Schneider (Our Lady of the Elms), Emily Bame (St. Vincent), Sarah Sollenberger (St. Hilary), Kate Saum (Revere), Sadie Porchowsky (St. Hilary), Theresa Hagey (St. Sebastian), Julia Pentasuglio (St. Sebastian), Anabelle Strano (Revere), Anne Rea (St. Sebastian), Anne Bame (St. Vincent); Second row: Sarah Gordon (Sacred Heart), Sarah Futch (Litchfield), Nye Kimble (St. Mary), Isabelle Lewis (IHM), Da’Nique Clayton (St. Vincent), Kamarah Haywood (East), Alyssa Ford (Akros), Malaya Young (Emmanual Christian), Annie Watson (St. Francis de Sales), Ilayna Boykin (RB Chamberlain), Jeannie Hunt (St. Sebastian), Amelia Moll (Sacred Heart), Laney King (St. Matthew), Rebka Lile (Litchfield); Third row: Austin Zieman (Rootstown), Matt Dennee (St. Sebastian), Luca Ricchuittti (NIHF-STEM), Amarion Watson (Miller South), Nasir Madison (Streetsboro), Torell Hopson (Hyre), O’Hadji Jackson (Arlington Christian), Darrian Lewis (East CLC), Ali Haynes (Hyre), Trevon Jackson (Arlington Christian); Fourth row: Anthony Chiera (St. Hilary), Steve Jones (St. Vincent), Brian Brower (Holy Family), Joe Reese (St. Hilary), Calil McCray (Litchfield), Shawn Lodge (Copley), Clinton Thomas III (Emmanuel Christian), De’Anthony Kelker (Innes), JaeSon Anderson (Arlington Christian), Rayland McCray (NIHF-STEM), Komini Hall (St.Vincent); Fifth row: Luke Werkman (St. Hilary), Dhiren Brickman (Roanoke Catholic), Paul Jones (St. Vincent), Ryan Lubes (St. Hilary), Seth Kriston (St. Augustine), Robby Folatko (Woodridge), Danny Wildman (IHM), Dominic Metzler (St. Francis de Sales), Jackson Buckner (NIHF-STEM); Sixth row: Augustine Lueng (St. Hilary), Andy Thomas (St. Sebastian), Kofi Powers (St. Sebastian), Matt McDonnell (Miller South), Jack Thomas (St. Sebastian), Parker Ward (Holy Family), Donovan Elder (Cloverleaf), Tariq Montgomery (St. Sebastian), Riley Defibaugh (St. Francis de Sales)


OHSAA Boys Team State Championships

  

OHSAA Boys Team State Championships

OHSAA Individual State Champions

110 Meter Hurdles
2010 – Doran Grant

3200 Meters
2002 – Anthony Mion
2003 – Matt Buzek
2004 – Matt Buzek

4×100 Meter Relay (Boys)
2011 – Sae’Von Fitzgerald, Mark Murphy, Parris Campbell, Doran Grant
2012 – Sae’Von Fitzgerald, Tyler Bischof, Fransohn Bickley, Matt Matuska
2013 – Vince Lockett, Jarel Woolridge, Parris Campbell, Fransohn Bickley

4×200 Meter Relay (Boys)
2013 – Jordan Sensabaugh, Fransohn Bickley, Parris Campbell, Jarel Woolridge (State Meet Record: 1:26:87)
2016 – Gonzalo Diago, DeAmonte King, Malik Wooldridge, Leonard Younger
2017- DeAmonte’ King, Russell Cooper, Malik Wooldridge, Leonard Younger

800 Meters (Boys)
2011 – Jacob Swords

4×400 Meter Relay (Girls)
2012 – Imani Davis, Julia Mendiola, Chelsea Laury, Tessa Weigand
2015 – Imani Davis, Eryca Garrett, Payton Pooler, Sara Foster

4×800 Meter Relay (Boys)
2005 – Brendan McKee, Tim Miikkmier, Mike McNeil, Branden King
2012 – Sean Poholsky, Patrick O’Brien, Mick Iacofano, Mike Hurley
2015 – Nick Campbell, Bryce Patrick, Joe Rossetti, Brian Heller

4×800 Meter Relay (Girls)
2010 – Emily Tomei, Sam Kirk, Tessa Weigand, Maria Arnone
2012 – Marissa Rosseti, Cytnthia Haas, Julia Mendiola, Tessa Weigand